• default color
  • cyan color
  • red color

 

اغلب افراد در زمان رانندگی طولانی کمردرد می گیرند؛ در اینجا راه حل این موضوع را بیان می کنیم.

 دکتر کامران آزما متخصص طب‌فیزیکی با هشدار اینکه رانندگی به‌عنوان عامل خطر برای ایجاد کمردرد به شمار می‌رود، گفت: در افرادی که بیش از ۴ تا ۵ ساعت در روز رانندگی می‌کنند، رانندگی به‌عنوان عامل خطر شناخته‌شده و احتمال ایجاد و همچنین شدت کمردرد بین رانندگان زن بیشتر از رانندگان مرد است. به همین دلیل رانندگان حواسشان باشد که در مسافرت‌های طولانی، رانندگی و حتی سرنشین بودن می‌تواند منجر به بروز کمردرد یا حتی درد در سایر نقاط بدن شود.

وی ادامه داد: از عوامل اصلی کمردرد در حین رانندگی می‌توان به نشستن‌های مداوم و طولانی، لرزش‌ها و ضربه‌های حین حرکت و همچنین جابجای اجسام سنگین مثل حمل ساک و چمدان یا گذاشتن وسایل داخل صندوق‌عقب، باربند یا مشکلات رخ‌داده در سفر مثل هل دادن یا پنچرگیری خودرو اشاره کرد.وی افزود: بهترین توصیه در پیشگیری یا تشدید کمردرد در حین رانندگی رعایت و مدنظر قرار دادن برخی از نکات از جمله مطمئن بودن از سالم بودن و درجه راحتی صندلی است. دیده‌شده برخی از رانندگان بدون رعایت مسائل ارگونومی و با تشخیص خود اقدام به تغییر یا تعویض صندلی اتومبیل خود می‌کنند که این امر می‌تواند گاهی نتیجه عکس بدهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه همچنین توصیه کرد: قبل از شروع به رانندگی حتماً به تنظیم فاصله صندلی ازنظر میزان جلو و عقب بودن توجه شود و صندلی زیاد عقب کشیده نشود چراکه در این حالت سطح زانوها پایین‌تر از سطح ران قرار می‌گیرد و گودی کمری هم افزایش می‌یابد. درنتیجه منجر به ایجاد درد و خستگی در ناحیه کمری می‌شود.

وی از دیگر نکاتی که باید به آن توجه شود زاویه قسمت پشتی صندلی دانست و عنوان کرد: نباید زاویه قسمت پشتی صندلی عمود باشد و بهتر است که با افق زاویه حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. بعد از تنظیم صندلی، نحوه نشستن راننده هم در پیشگیری از بروز کمردرد اهمیت دارد. بهتر است به‌خصوص افرادی که دچار کمردرد هستند یا سابقه کمردرد دارند، ابتدا باسن روی صندلی خودرو قرار بگیرد و سپس پاها را به داخل اتومبیل ببرند.

آزما در پایان تأکید کرد که بعد از هر ۱۵-۱۰ دقیقه رانندگی فرد تغییری جزئی در وضعیت خود و حالت کششی به عضلات پشت، شانه و حتی ساق و پنجه پا بدهد و حتماً پس از هر ۲ ساعت رانندگی توقفی کوتاه داشته باشد و اطراف خودرو قدم بزند. کسانی هم که به کمردرد یا سابقه آن دچارند هر ۱ تا ۳۰/۱ ساعت پس از رانندگی از اتومبیل پیاده شوند. در ضمن، از انجام کارهای سنگین و مرتبط با آن مثل هل دادن ماشین یا برداشتن بار از صندوق‌عقب به‌تنهایی اجتناب کنند./منبع سلامت نیوز


دهیاری روستای کمیشان
دهیاری روستای کلت
دهیاری روستای خورشید
دهیاری روستای کوهسارکنده
دهیاری روستای خرم چماز
دهیاری روستای نودهک
دهیاری روستای قلعه سر
دهیاری روستای نوذرآباد
دهیاری روستای دنگسرک
دهیاری روستای چمان
دهیاری روستای خانسر
دهیاری روستای دوراب
دهیاری روستای آلوکنده
دهیاری روستای آبلو
دهیاری روستای اطرب
دهیاری روستای بایع کلا
دهیاری روستای بهزادکلا
دهیاری روستای بستانخیل
دهیاری روستای چاله پل
دهیاری روستای چناربن
دهیاری روستای درزی محله
دهیاری روستای دوقانلو
دهیاری روستای اسماعیل آقا محله
دهیاری روستای گل خیل
دهیاری روستای حاجی محله
دهیاری روستای کارکم
دهیاری روستای لاکتراشان
دهیاری روستای لاکتراش
دهیاری روستای للرد
دهیاری روستای میانگله
دهیاری روستای ندافخیل
دهیاری روستای نیمچاه
دهیاری روستای اومال
دهیاری روستای سه کیله
دهیاری روستای شورابسر
دهیاری روستای سیاوشکلا
دهیاری روستای تازه آباد
دهیاری روستای ولیجی محله
دهیاری روستای ولاشد
دهیاری روستای ولاشد پایین
دهیاری روستای زرندین علیا