• default color
  • cyan color
  • red color

لازمه داشتن سفری راحت، روان، ایمن و داشتن آگاهی کافی در خصوص حقوق خود در سفرهای بین شهری با اطلاع از شرایط و مقررات مربوط به شرکت های حمل و نقل مسافر است و در طرف مقابل شرکت ها و تعاونی های مسافربری نیز در قبال مسافر موظف به رعایت نکاتی چند در باب حقوق مسافر هستند. قوانین بلیت
اولین نقطه ارتباطی میان شرکت مسافربری و مسافر در زمان تهیه بلیت شکل می گیرد اما در همان نقطه اول شرکت یا تعاونی موظف به رعایت قوانین مربوط به بلیت است. به طوری که طبق قانون بلیت، قرارداد فی مابین مسافر و شرکت یا موسسه مسافربری است که برای جایجایی مسافر از مبدا تا مقصد در خلال یک دوره زمانی مشخصبا وسیله نقلیه مشخص با وسیله نقلیه معین صادر می شود و بر اساس آن کلیه مسئولیت های سفر بر عهده شرکت یا موسسه و در قبال آن مسئول و در برابر مسافر پاسخگو است.

بلیت مسافر باید توسط شرکت مسافربری مهمور و حد اقل اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی مسافر، نام شرکت یا موسسه صادر کننده بلیت، شماره ردیف صندلی، مبدا و مقصد سفر، مبلغ کرایه و تاریخ و ساعت حرکت با خط خوانا و بدون خط خوردگی در آن درج شده باشد. همچنین ذکر نام پایانه مقصد در شهرهایی با بیش از یک پایانه الزامی است.

همچنین در گذشته، که سوار کردن مسافر بین راهی ممنوع نبوده، شرکت موظف به بلیت ارائه کند. و مسافر نیز پس از مطالعه کامل بلیت و اطمینان از صحت اطلاعات تا پایان سفر آن را نزد خود نگه دارد.

وظیفه شرکت مسافربری قبل از شروع سفر
شرکت های و تعاونی های حمل و نقل مسافر، قبل از شروع سفر باید اطلاعاتی همچون، مسیر حرکت، مدت زمان سفر، محل ها و زمان های توقف، نام راننده و خدمه، نوع وسیله همچنین امکانات رفاهی موجود در وسیله نقلیه را ارائه کنند.

شرایط حمل بار یا توشه راه مسافر
اگر مسافر تا یک ساعت قبل از شروع سفر درخواست تحویل بار یا توشه راه خود را جهت نگهداری در اتوبوس یا وسیله نقلیه داشته باشد، شرکت موظف به دریافت آن، سپس باید نشان شماره دار مخصوص را روی هر یک از قسمت های بار یا توشه راه مسافر نصب کند و ته برگ یا رسید آن را به مسافر تحویل دهد. همچنین حمل توشه راه مسافر در داخل اتوبوس ممنوع است، اما شرکت مسافربری در برابر توشه راه مسافران در زمان وقوع هر نوع حادثه باید پاسخگو باشد.

لازم به ذکر است، حمل بار یا توشه راه از سوی مسافر تا 20 کیلوگرم رایگان است و به ازای هر کیلوگرم اضافه بار تنها 2.5 درصد نرخ پایه بلیت باید از مسافر اخذ گردد.

قوانین مشمول تاخیر حرکت اتوبوس
قبل از هر چیز شرکت یا تعاونی مسافربری موظف به تامین وسیله نقلیه ایمن و راحت برای جابجایی مسافر به مقصد تایین شده است. اما در صورت تاخیر در زمان حرکت وسیله حمل و نقلی، شرکت باید وسیله نقلیه مناسب را  جایگزین قبلی کند همچنین در زمان بروز تاخیر در اعزام اتوبوس اگر بیش از یک ساعت موجب معطلی مسافر شود باید در صورت درخواست مسافر کل مبلغ بلیت را باز گرداند.

اگر مسافر از سفر انصراف داد
در صورت در خواست انصراف از سفر توسط مسافر تا یک ساعت قبل از حرکت وسیله نقلیه شرکت یا تعاونی می بایست 90 درصد  و در زمان قبل یا بعد از حرکت 50 درصد مبلغ بلیت را به مسافر بازگرداند. همچنین در صورت درخواست مسافر، شرکت بدون دریافت هرگونه وجهی موظف به تمدید بلیت مسافر است.

قوانین خدمات دهی و بهداشت وسیله نقلیه
مسافرین باید فقط در مقصد مذکور در بلیت پیاده شوند و در صورت خرابی اتوبوس در طول سفر شرکت موظف به تامین اتوبوس در اسرع وقت و بدون دریافت هرگونه وجه اضافی از مسافر است و باید وقت کافی در اختیار مسافر برای انجام فریضه نماز و صرف غذا قرار داده شود. همچنین مواد غذایی داخل اتوبوس باید دارای تاریخ مصرف باشند و راننده ها موظف هستند  برای جلوگیری از ایجاد آلودگی هوا وسیله حمل و نقل عمومی خود را داخل محوطه پایانه خاموش کنند.

وظایف شرکت های مسافربری نسبت به ایمنی سفر
استفاده از وسیله حمل و نقل عمومی ایمن و راحت حق مسافر است به همین دلیل باید اتوبوس ها بدون نقص فنی با آمادگی بالا برای هر نوع سفر از سوی شرکت ها و تعاونی ها تامین شوند. اما رعایت ساعت کاری راننده به عنوان یکی از نکاتی که امروزه در کشور ما کمتر بدان پرداخته می شود، موجب بروز حوادث جانی و مالی جبران ناپذیری در سفرهای جاده ای بوده است. به طوری که 70 درصد تلفات ناشی از عامل انسانی به دلیل خستگی و خواب آلودگی بوده است.

طبق قانون، رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی باید از بیش از 8 ساعت رانندگی در طول یک سفر خودداری کنند. لذا مسئولیت شرکت ها و تعاونی های مسافربری اعزام راننده کمکی برای سفرهای طولانی تر از 8 ساعت است.

برای ارائه شکایات در خصوص تخلفات شرکت ها و تعاونی های مسافربری می بایست با دفاتر حمل و نقل و پایانه های مستقر در پایانه های سراسر کشور و یا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ارتباط برقرار شود.

امیداوریم با خواندن این مطلب آگاهی لازم نسبت به وظایف شرکت های حمل و نقل مسافربری برون شهری در قبال مسافر فراهم شده شود تا در آینده شاهد کاهش نارضایتی ها از شرکت ها و تعاونی ها و همچنین افزایش ایمنی در طول سفر باشیم.

 


دهیاری روستای کمیشان
دهیاری روستای کلت
دهیاری روستای خورشید
دهیاری روستای کوهسارکنده
دهیاری روستای خرم چماز
دهیاری روستای نودهک
دهیاری روستای قلعه سر
دهیاری روستای نوذرآباد
دهیاری روستای دنگسرک
دهیاری روستای چمان
دهیاری روستای خانسر
دهیاری روستای دوراب
دهیاری روستای آلوکنده
دهیاری روستای آبلو
دهیاری روستای اطرب
دهیاری روستای بایع کلا
دهیاری روستای بهزادکلا
دهیاری روستای بستانخیل
دهیاری روستای چاله پل
دهیاری روستای چناربن
دهیاری روستای درزی محله
دهیاری روستای دوقانلو
دهیاری روستای اسماعیل آقا محله
دهیاری روستای گل خیل
دهیاری روستای حاجی محله
دهیاری روستای کارکم
دهیاری روستای لاکتراشان
دهیاری روستای لاکتراش
دهیاری روستای للرد
دهیاری روستای میانگله
دهیاری روستای ندافخیل
دهیاری روستای نیمچاه
دهیاری روستای اومال
دهیاری روستای سه کیله
دهیاری روستای شورابسر
دهیاری روستای سیاوشکلا
دهیاری روستای تازه آباد
دهیاری روستای ولیجی محله
دهیاری روستای ولاشد
دهیاری روستای ولاشد پایین
دهیاری روستای زرندین علیا