• default color
  • cyan color
  • red color

تا زمانی که حمل و نقل عمومی بهبود نیابد نمی توان انتظار صد درصدی داشت که مردم از خودروهای شخصی استفاده نکنند

 

 

 

هر چند خروج خودروهای فرسوده تاثیری بیش از افزایش استانداردهای آلایندگی در کاهش آلودگی هوا دارد و هم اکنون در حال انجام است اما قطعا جدی تر گرفتن آن بستگی به تامین اعتبارات لازم در این راستا دارد.
عبدالله جلالی در گفتگو با خبر خودرو،  ضمن بیان این مطلب تاکید کرد: البته هم اکنون در حوزه حمل و نقل عمومی ، شرایط نامناسبی به لحاظ تردد خودروهای فرسوده وجود ندارد به طوری که منهای وانت ها ، در حوزه تاکسی ها که افزون بر 90 درصد نوسازی شدند .

وی سپس به بررسی روند جایگزینی اتوبوس های شهری پرداخت و گفت: هم اکنون سن اتوبوس های شهری بالای سن فرسودگی نیست ، منتهی اگر بخواهیم سن فرسودگی خودروها را کاهش دهیم اعتباراتی برای جایگزینی اتوبوس های نو لازم است که چنانچه این اعتبارات تامین نشود قطعا نمی‌توان در بحث کاهش سن اتوبوس ها بیش از  این موفق بود.
قائم مقام ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت کشور در ادامه افزود : بهترین گزینه ای که می تواند در جهت کاهش آلودگی هوا کمک نماید علاوه بر  بهبود وضعیت حمل و نقل به لحاظ مصرف سوخت و کاهش آلایندگی ،گرایش مردم به استفاده از خودروهای شخصی است که باید کاهش یافته و به سمت خودروهای حمل و نقل عمومی سوق یابد و سپس تصریح کرد: تا زمانی که حمل و نقل عمومی بهبود نیابد نمی شود انتظار صد درصدی داشت که مردم از خودروهای شخصی استفاده نکنند.
وی سپس به تاثیر  نوع سوخت خودروها پرداخت و گفت :  پیش از این در خصوص ارتقاء خودروها به استاندارد یورو 4 مباحث زیادی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت و معدن مطرح شده به طوری که وزارت صنعت و معدن از آمادگی نسبت به اجرای این استاندارد در خودروهای تولید خبر داده بود اما آنچه که موجب اختلاف در این زمینه شده ، عدم تولید سوخت با کیفیت و استاندارد یورو4 توسط وزارت نفت است.
وی ادامه داد: به نظر می رسد چنانچه هماهنگی و همکاری بیشتری در این زمینه صورت گیرد این امکان وجود دارد خودروهای یورو4 در کشور تولید شود هر چند هم اکنون اغلب خودروهای مونتاژی در داخل عموما یورو 4 به بالا و خودروهای وارداتی نیز یورو5 هستند بنابراین تنها بخشی از خودروهای داخلی است که با توجه به تحقیقات صورت گرفته زمینه ارتقاء آنها به لحاظ فنی و مهندسی فراهم است در حالی که به جهت فشارهای ایجاد شده و تحریم ها این امکان وجود دارد که تا حدودی این موضوع با تاخیر مواجه شود.
وی تصریح کرد : اساساً امكان توليد خودروهاي يورو4 قبل از آن كه سوخت يورو4 در جايگاه‌ها عرضه شود وجود ندارد چرا كه كاركرد موتور اينگونه خودروها با سوخت يورو2 دچار مشكل مي‌شود. بر اين اساس كيفيت خودروهاي توليدي كشور بايستي با كيفيت سوخت قابل عرضه متناسب باشد و در واقع در هر مرحله كه به كيفيت سوخت توليدي در كشور افزوده مي‌شود بايد همزمان كيفيت خودروها نيز ارتقا يابد.
وي سپس به مصوبه كارگروه حمل و نقل و سوخت اشاره کرد و گفت: كيفيت سوخت و خودرو بايد در يك فرايند افزايش يابد و در ادامه تاکیدکرد : قطعا سازمان محیط زیست و مجموعه دولت نگاهشان به رفع مشکل مصرف سوخت و کاهش آلایندگی های زیست محیطی است و این هم از طریق خودروهای تولیدی به لحاظ استاندارد مصرف امکان پذیر است بنابراین ضروری است که کشور باید به سمت تولید خودروهای کم مصرف و با استاندارد حرکت نماید و افزود : البته هماهنگی هایی نیز در این راستا صورت گرفته تا صنعت نیز بتواند خود را تجهیز و این  امکان را فراهم نماید.
وی با اعلام اینکه تولید و توزیع سوخت مطابق با استانداردهای دنیا جزو برنامه های پیش بینی شده در طرح جامع کاهش آلودگی هوا می باشد، افزود: قطعاٌ تولید و عرضه فرآورده های نفتی یورو 4 و 5 تاثیر بسزایی را در کاهش مصرف سوخت ، افزایش راندمان خودرو و نیز کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.
 قائم‌مقام ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت در ادامه با بيان اين‌كه بايد با توجه به امكانات موجود از صنعت خودروي كشور انتظار داشت، گفت: در بخش خودرو تكاليف قانوني وجود دارد كه با امکانات موجود صنعت خودرو تضاد دارد.


دهیاری روستای کمیشان
دهیاری روستای کلت
دهیاری روستای خورشید
دهیاری روستای کوهسارکنده
دهیاری روستای خرم چماز
دهیاری روستای نودهک
دهیاری روستای قلعه سر
دهیاری روستای نوذرآباد
دهیاری روستای دنگسرک
دهیاری روستای چمان
دهیاری روستای خانسر
دهیاری روستای دوراب
دهیاری روستای آلوکنده
دهیاری روستای آبلو
دهیاری روستای اطرب
دهیاری روستای بایع کلا
دهیاری روستای بهزادکلا
دهیاری روستای بستانخیل
دهیاری روستای چاله پل
دهیاری روستای چناربن
دهیاری روستای درزی محله
دهیاری روستای دوقانلو
دهیاری روستای اسماعیل آقا محله
دهیاری روستای گل خیل
دهیاری روستای حاجی محله
دهیاری روستای کارکم
دهیاری روستای لاکتراشان
دهیاری روستای لاکتراش
دهیاری روستای للرد
دهیاری روستای میانگله
دهیاری روستای ندافخیل
دهیاری روستای نیمچاه
دهیاری روستای اومال
دهیاری روستای سه کیله
دهیاری روستای شورابسر
دهیاری روستای سیاوشکلا
دهیاری روستای تازه آباد
دهیاری روستای ولیجی محله
دهیاری روستای ولاشد
دهیاری روستای ولاشد پایین
دهیاری روستای زرندین علیا